Výběr výstavního kotěte z vrhu

Čerpáno z webových stránek Chartreux Aneise Cattery.

Často jsou vznášeny dotazy, jak určit potenciálního Grand Championa ve vrhu. Na této stránce bych se chtěla podělit o některé z mých zkušeností v naději, že Vám to pomůže rychle se zaměřit na ty kočky, které chcete přijmout do svého šlechtitelského programu. Toto jsou vlastnosti, které sleduji jako první, když koťata dosáhnou věku 6-ti týdnů:

Oči: oči by již nyní měly vykazovat náznaky zlaté barvy. Oči mohou mít skvrnitý vzhled, který se postupně vyčistí do silně zlaté barvy. Měděné oči budou nabývat žádané barvy postupným dospíváním a takové už zůstanou.

Uši: koťata by měla mít uši vysoko posazená s dostatečným odstupem. To je především důležité u kocourů, protože se jim v průběhu dospívání stále vyvíjí spodní čelist.

Nos: preferuji nos, který je rovný s mírným sklonem mezi očima.

Hlava: budoucí Grand Champion má náznak trochu plnějších tváří pod ušima, což značí, že v dospělosti bude mít hlava požadovaný tvar obráceného trojúhelníku (lichoběžníku). Podívejte se shora dolů na kotě s čumáčkem odvráceným od vás. Z tohoto úhlu by vousky neměly být kolem hlavy vidět.

Tělo: tělo kotěte by mělo být dostatečně pevné. Sleduji, zda je hrudník zaoblený, tak akorát do dlaně ruky. Zadeček kotěte by měl být obdobně zaoblen. Kolena by měla být také oblá, ne rovná. Pár detailů, na které je dobré se zaměřit jsou: sklon mít nohy do X, dojem kostnaté páteře, hrudník podobný holubímu, lopatky výrazně blízko u sebe. Jakýkoliv z těchto nežádoucích vnějších znaků znamená, že toto nejspíše není budoucí Grand Chamipon.

Ocas: měl by se zesilovat směrem k páteři, ukončen kulatou špičkou. Vyvarujte se krátkého a tenkého ocásku, zalomení nebo baňatého konce.

Kožich: nejkvalitnější kožich by měl být jednotné barvy, bez tmavších pruhů a kruhů po stranách. Někdy se mohou objevit na bocích nesouvislé pruhy srsti, při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že kotě má tak hustý kožich, že se při pohybu dělí nebo láme na jednotlivé vrstvy (obr.1). Kožich by měl být silný a na omak pružný.

Když budete prsty projíždět srstí, můžete vidět, že kožich se sestává z různých typů chlupů. Měkká a nadýchaná spodní vrstva zakrývá kůži a delší ochranné chlupy s podporou druhé vrstvy chlupů (obr.2), která působí lehce krepatě. Lehkým rozhrnutím srsti pomocí palce a ukazováčku můžete vidět všechny typy chlupů ze kterých se skládá kvalitní a vodu nepropustný kožich.  U kotěte hledáme správný mix všech tří typů srsti: pokud má kotě hodně delších ochranných chlupů na úkor první i druhé vrstvy, kožich může vypadat bohatě, ale bude více přiléhat k tělu a nebude tvořit žádané a charakteristické lámání kožichu na vrstvy.

Obr.1 – lámání kožichu na vrstvy  (foto Ambre et Ombre)

 

Obr.2 – dlouhé ochranné chlupy  (foto Ambre et Ombre)

 

Závěrem ukázka fotografií dvou koťat, které měly výstavní předpoklady. Obě fotografie byly pořízeny ve věku 6ti měsíců (foto Chartreux Aneise Cattery).

Toto kotě má světleji zbarvený kožich. Je zde dobře patrné i lámání srsti do vrstev. Tento kožich ukazuje, že v dospělosti bude krásný a nesmírně hustý. Když si prohlédnete oči, mají mírně skvrnitý vzhled, ale výsledkem bude jasná zlatá barva očí.

 

Druhý příklad je kotě s tmavší barvou kožichu a sytě měděnou barvou očí jaká je popsaná výše. Obě tato koťata mají dostatečný rozestup uší, který se postupně s dospíváním zmenší. Naštěstí obě tato koťata dosáhla ve věku 9-10 měsíců ocenění Grand šampion a nadále získávala další vysoká hodnocení.

Překlad Ambre et Ombre.